4 propozycje wypraw piechotą w góry z Kościeliska

Bez najmniejszych wątpliwości spacerowanie po górach należy do najprzyjemniejszych czynności służących wakacyjnemu, z całą pewnością aktywnemu wypoczynkowi. Wokół sąsiadującego z Zakopanem bezpośrednio Kościeliska, kolorowymi wstęgami wiją się na mapie dziesiątki, jeśli nie setki pieszych szlaków. Jedne ciągną się wiele kilometrów, inne stanowią tylko króciutkie, boczne odnogi, prowadzące w szczególnie malownicze zakątki. Zarówno na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, jak też po okolicznych podhalańskich wsiach.

Spośród niezliczonych tras i ścieżek do wyboru na górską wyprawę, przedstawiamy bliżej cztery… albo jakby policzyć dokładniej, to sześć. Miły wysiłek, zachwycające panoramy na tatrzańskie szczyty, łąki i doliny, bogactwo polskiej przyrody - wszystko to gwarantowane w wyjątkowo dużych ilościach.

1. Z Butorowego Wierchu w kierunku Ciemniaka

Zielony szlak, liczący niewiele powyżej 17 kilometrów. Niby nieszczególnie wiele, tyle że mniej więcej w ⅔ trasy zaczyna się całkiem strome, a zatem wymagające i czasochłonne podejście. Jednak opłaca się zmęczyć, gdyż widoki z Czerwonych Wierchów zrekompensują cały trud z nawiązką.

A i wcześniej będzie co oglądać. Szlak zaczyna się nieopodal górnej stacji kolejki linowej na Butorowym Wierchu, później schodzi łagodnie przez centrum Kościeliska do Kir - tam mieści się brama do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Droga prowadzi wzdłuż Potoku Kościeliskiego aż do Hali Ornak, jest sporo rozgałęzień do malowniczych jaskiń, m.in. Mroźnej czy Mylnej. W okolice schroniska dociera się zwykle po ok. 3 godzinach wędrówki. Drugie tyle powinien zająć “atak szczytowy” na wierzchołek Ciemniaka (2096 m n.p.m.). W jedną stronę trzeba pokonać blisko 1400 m przewyższeń.

2. Do Doliny Chochołowskiej

Wspominany wcześniej zielony szlak w kościeliskich Kirach rozchodzi się w dwóch kierunkach. Jedna odnoga prowadzi do Doliny Kościeliskiej, druga natomiast do nieco rozleglejszej Doliny Chochołowskiej - największej w polskich Tatrach.

Po przejściu przez dwie polany u podnóża gór (Biały Potok oraz Siwa Polana),na czwartym kilometrze spaceru wkracza się na obszar ściśle chroniony - mandat wcale nie musi najdotkliwszą z kar za zbaczanie z wytyczonej ścieżki. Pełnię efektowności doliny można dostrzec już od Trzydniówki, oddalonej o niespełna 8 kilometrów od naszego punktu początkowego w Kirach.

Niewiele dalej znajduje się schronisko na Polanie Chochołowskiej, prowadzone przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Stanowi ono świetną bazę wypadową na szczyty Tatr Zachodnich. Ci, którzy planują wracać do Kościeliska, powinni się poważnie zastanowić przed ruszaniem dalej - wejście na jeden szczyt i powrót w okolice schroniska zajmuje przynajmniej 4-5 godzin.

3. Od Gubałówki na Witów, Dzianisz bądź Chochołów

Wycieczki raczej łatwe i wiodące po łagodnym terenie, dobre na rozgrzewkę pierwszego dnia pobytu w Kościelisku, żeby przestawić się na tryb piechura przed poważniejszymi wyzwaniami. Dotarcie do wielkiego skrzyżowania szlaków na Gubałówce to kwestia szerokiego wyboru. Jest kolejka linowa na Butorowym Wierchu, jest zielony szlak przez środek Kościeliska, a do tego z Zakopanego wiodą tutaj trzy inne trasy oraz dwie kolejki.

Będąc już na zachodnim skraju Gubałówki, trzeba wybrać którą góralską wioskę chce się zobaczyć. Najbliżej (niespełna 6 km) jest do Dzianisza, gdzie można zobaczyć m.in. XVIII-wieczną figurę św. Barbary wykutą w kamieniu oraz wyróżniający się gotyckim stylem kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Przejście żółtego szlaku w tę i z powrotem zajmie jakieś 3 godziny.

Zainteresowani pięknem podhalańskiej architektury sakralnej powinny wybrać czarny, 8-kilometrowy szlak do Witowa. Ścieżka prowadzi przez Płazówkę, gdzie stoi przeurocza kaplica świętej Anny. Z kolei w samym Witowie dumnie wznosi się kościół Matki Boskiej Szkaplerznej. Razem z powrotem i zwiedzaniem zabytków - w granicach 6 godzin.

Najdłuższa, blisko 12-kilometrowa droga prowadzi zaś do Chochołowa. Samo przejście czerwonej trasy w jedną stronę zajmuje dobrze powyżej 3 godzin, a przecież jeszcze trzeba wrócić. No i obejrzeć parę ciekawych rzeczy na miejscu, takie jak monumentalny kościół św. Jacka z połowy XIX wieku i jeszcze starszą chałupę, w której urządzono muzeum poświęcone Powstaniu Chochołowskiemu.

4. Wzdłuż Ścieżki nad Reglami

Trasa wytyczona już na przełomie XIX i XX stulecia, przebyta i sprawdzona przez niezliczone rzesze turystów. Czarny, liczący dziś dokładnie 15 kilometrów szlak zaprojektował ceniony zoolog Mieczysław Kowalewski. Pierwotnie kończył się on w Dolinie Kościeliskiej, lecz w 1954 r. został przedłużony w kierunku zachodnim o blisko połowę.

Ścieżka nad Reglami łączy Dolinę Chochołowską ze słynną Polaną Kalatówki. Generalnie omija szczyty, prowadzi przez kolejne przełęcze, polanki i dolinki. Co nie znaczy, że na trasie brakuje stromych wzniesień - przejście w jedną stronę zajmuje ok. 7 godzin, w razie czego na Kalatówkach PTTK ma swój górski hotel. W końcu trzeba jeszcze doliczyć przejście z parkingu przed nad Siwą Polaną do Doliny Dudowej, a to kolejna godzinka z kwadransem.

Ważna uwaga - na Ścieżce nad Reglami dosyć często prowadzone są prace nad drzewostanem. Wtedy też wiodące przez las fragmenty szlaku są nieodwoływalnie zamykane.

Galeria
Dodano: 2017-08-28 12:04:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz