Spotkania z Filmem Górskim

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Międzynarodowy festiwal poświęcony niezwykłemu pięknu gór oraz ludziom w nich zakochanym i w jakiś sposób zasłużonym popularyzowaniu turystyki górskiej i ochronie przyrody. Główną osią programu są artystycznie udokumentowane wyprawy. W trakcie Spotkań z Filmem Górskim przyznawany jest szereg nagród: Grand Prix, publiczności, naczelnika TOPR, burmistrza Zakopanego, dyrektora TPN-u, młodzieżowego jury oraz specjalna.

Najważniejszym miejscem Spotkań jest Kino Sokół przy ul. Orkana 2. Programowe wydarzenia regularnie goszczą w innych miejscach – w krajobraz festiwalu właściwie na stałe wpisały się m.in. Plac Niepodległości i Miejska Biblioteka Publiczna przy osiedlu Łukaszówki 4A.

W 2015 roku odbyła się 11. edycja festiwalu. W programie znalazło się 21 filmów z Polski, Niemiec, Holandii, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Słowacji, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Iranu, Nepalu i Republiki Południowej Afryki, rywalizujących o festiwalowe nagrody. Poza konkursem zaprezentowano 18 produkcji z 9 krajów.

Pokazom filmowym towarzyszą tematyczne wystawy, wycieczki po Tatrach, sportowa rywalizacja w różnych odmianach wspinaczki, targi profesjonalnego sprzętu górskiego, a przede wszystkim spotkania z himalaistami i alpinistami ze wszystkich stron świata, nierzadko połączone z omówieniem, promocją i sprzedażą książek i filmów ich autorstwa.

Pokazy nie są otwarte – należy zakupić bilet (cena zależy od ilości atrakcji w konkretnym dniu) lub karnet obejmujący większość festiwalowych wydarzeń*.

*ceny 2015: od 15 do 80zł

Mini przewodnik

Cykliczna impreza o zasięgu międzynarodowym. W Kinie Sokół oraz paru pobocznych salach wyświetlane są produkcje dokumentujące wysokogórskie wyprawy. Filmy powinny wykazywać się walorami artystycznymi, w trakcie festiwalu przyznawanych jest kilka różnych nagród. Projekcjom towarzyszą spotkania autorskie, wystawy, zawody wspinaczkowe i wycieczki po Tatrach.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja