Polana Chochołowska

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Największa polana w polskich Tatrach leży w największej tutejszej dolinie. Z parkingu przed wejściem do Doliny Chochołowskiej można dojść tutaj w około 2 godziny. Dojeżdżają tu także góralskie dorożki i sanie.

Niegdyś polana była głównym punktem wypasów bydła i owiec – część pasterskich chat wciąż stoi. Bardziej na potrzeby turystów niż miejscowych organizuje się tzw. wypas kulturowy, w trakcie którego można bliżej przyjrzeć się pracy baców i zakupić pasterskie wyroby. Na większości bacówek, mających już status zabytku, wisi informacja o wyemigrowaniu ich dawnych właścicieli do Stanów Zjednoczonych. Najlepszy czas na wycieczkę na Polanę Chochołowską to zdecydowanie wiosna, kiedy to na zielonej trawie w wielkiej liczbie kwitną fioletowe krokusy.

Na skraju lasu znajduje się utrzymana w dawnym góralskim stylu drewniana kaplica pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Wybudowano ją w latach '70 specjalnie na potrzeby kultowego już serialu „Janosik”. Po zakończeniu zdjęć, budynek oficjalnie poświęcono i uczyniono z niego obiekt sakralny. W czasie trwania letniego sezonu turystycznego, od czerwca do października, odprawiana jest w niej jedna msza święta dziennie.

Na Polanie Chochołowskiej wybudowano również największe schronisko po polskiej stronie Tatr. Nosi ono imię Jana Pawła II.

Mini przewodnik

Bodaj największa łąka pasterska w całych polskich Tatrach. Wprawdzie dziś prowadzi się wyłącznie kulturowy wypas owiec - z myślą o turystach, dla podtrzymania pasterskich zwyczajów oraz zachowania obecnej bioróżnorodności. Wiele chat na polanie ma już status zabytku. Tutaj też zbudowano kaplicę Jana Chrzciciela, początkowo tylko na potrzeby serialu “Janosik”.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja