Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów

  • Adres Balzera
    34-500 Zakopane
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jaszczurówka to dzielnica Zakopanego, która swoją nazwę zawdzięcza salamandrom plamistym. Te płazy, nazywane przez górali jaszczurami, licznie ciągnęły do tutejszych gorących źródeł. W połowie XIX wieku otwierano tutaj nawet baseny termalne (ich częstym gościem był Henryk Sienkiewicz). Dodatkowe odwierty w 1957 r. spowodowały wymieszanie cieplic z Potokiem Olczyskim, a temperatura wody spadła. Baseny straciły rację bytu, co otworzyło możliwość utworzenia Ośrodka Czynnej Ochrony Płazów i Gadów.

Placówkę otworzono w 2003 roku. W kilku oczkach wodnych wypełnionych geotermalną wodą – wciąż cieplejszą niż średnia w okolicy – prowadzi się obserwację i rozród rzadkich, zagrożonych wyginięciem gatunków. Swój tatrzański azyl znalazły tu różne salamandry, żaby, traszki, węże oraz jaszczurki. Na terenie ośrodka ustawiono tablice informacyjne, pozwalające turystom zdobyć podstawową wiedzę o tutejszych źródłach oraz faunie i florze.

Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów mieści się zaraz za wejściem do Tatrzańskiego Parku Narodowego przy drodze Oswalda Balzera, u wylotu Doliny Olczyskiej. W cenę wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego wliczone jest zwiedzanie tego małego raju dla żab i jaszczurek.

Mini przewodnik

Rajska enklawa dla zagrożonych wyginięciem żab, węży, salamander, traszek, słowem: wszelkiej maści jaszczurów. Zwierzęta żyją tu w bardzo dogodnych warunkach, naukowcy TPN-u prowadzą badania i obserwacje, a turyści podziwiają rzadkie gatunki i poszerzają swoją przyrodniczą wiedzę. Ośrodek powstał przy źródłach termalnych, kiedyś używanych do zasilania basenów.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja