Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje

W Muzeum Stylu Zakopiańskiego, czyli w chałupie wybudowanej w 1830 roku mieści się stała wystawa, ilustrująca typowy dla tamtego okresu wygląd i rozplanowanie podhalańskiej góralskiej chaty. Wewnątrz zgromadzono meble, elementy ubioru, sprzęt pasterski, ceramikę, rzeźby, obrazy na szkle i wiele innych rzeczy.

Z takich przedmiotów codziennego użytku inspiracje czerpał Stanisław Witkiewicz projektując zdobienia i rozwiązania architektoniczne tworząc charakterystyczny styl zakopiański. Wnętrza chaty urządzono przy użyciu najstarszych posiadanych przez Muzeum Tatrzańskie eksponatów. Ekspozycja jak najwierniej odwzorowuje rozkład przedmiotów typowy dla góralskiego domu w XIX wieku.

W jednej z izb wystawiono prywatną kolekcję etnograficzną Marii i Bronisława Dembowskich. Miłośnicy kultury góralskiej zgromadzili ponad 400 różnych przedmiotów w latach 1886-1893, które później podarowano Muzeum Tatrzańskiemu.

Sama chałupa przez lata była w posiadaniu rodziny Gąsieniców-Sobczaków. Na własność MT przeszła w 1975 r., a obecną wystawę otwarto dla turystów stosunkowo niedawno – w 2009 roku.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Ekspozycja w zabytkowej chacie, wybudowanej w 1830 roku. Zgromadzone przedmioty i odrestaurowane wnętrza wiernie odtwarzają wystrój i klimat góralskiego domu z epoki. Tej, która zainspirowała Stanisława Witkiewicza do stworzenia stylu zakopiańskiego. Interesującym dodatkiem jest kolekcja etnograficzna Marii i Bronisława Dembowskich, wystawiona w jednej z izb.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz