Muzeum Kornela Makuszyńskiego
- Adres Kazimierza Tetmajera 15
34-500 Zakopane - Telefon+48 182 012 263
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Muzeum poświęcone słynnemu i cenionemu dziennikarzowi, krytykowi sztuki i przede wszystkim pisarzowi utworów dla dzieci i młodzieży, mieści w dawnym domku letniskowym, który od lat '30 XX wieku stał się dla Makuszyńskiego stałym domem – czyli w willi Opolanka.
Muzeum mieści w czterech pokojach dawnego mieszkania pisarza. Zebrano tutaj autorskie rękopisy, różne wydania jego książek, prywatne zdjęcia, fragmenty pamiętników, listy od czytelników oraz przyjaciół-artystów, artykuły publikowane w prasie a także naukowe opracowania dotyczące jego twórczości. Meble i przedmioty ustawiono tak, by przy zachowaniu wygody zwiedzania jak najwierniej odtwarzały mieszkanko urządzone przez Makuszyńskiego. Jak podkreślał historyk literatury Jacek Kolbuszewski, ważną jego cechą były humor i wesołość, a Muzeum zachowuje ten specyficzny klimat.
Nie zmieniają tego – być może nieco upiorne – wyeksponowane przy biurku maska twarzy Makuszyńskiego odlana po śmierci artysty i gipsowy odlew prawej dłoni pisarza.
Autor „Przygód Koziołka Matołka”, „Szatana z siódmej klasy” czy „O dwóch takich co ukradli księżyc” przed przeprowadzką do Zakopanego mieszkał w Warszawie. W obu miastach prowadził intensywne życie towarzysko-kulturalne, co zaowocowało zgromadzeniem pokaźnych zbiorów dzieł sztuki i pamiątek od uznanych postaci. Większość jego kolekcji uległa zniszczeniu w trakcie II Wojny Światowej. Pozostałości można podziwiać w Opolance. Są to m.in. zabytkowe meble, miniatury, ozdobne tkaniny, obrazy, projekty ilustracji do książek (w tym dzieł Makuszyńskiego),czy artystyczne rzemiosło użytkowe – porcelana, lampy, zegary, szkło. Muzeum Kornela Makuszyńskiego powstało w 1966 roku z przedmiotów ofiarowanych przez wdowę po pisarzu, Janinę Gluzińską.
Placówka stanowi jedną z filii Muzeum Tatrzańskiego. Przed Opolanką wystawiono Makuszyńskiemu pomnik – pod popiersiem pisarza na kolejną wyprawę wyrusza Koziołek-Matołek.
W jakich okolicznościach powstały takie klasyki jak “Szatan z siódmej klasy” czy “Przygody Koziołka-Matołka”? Na to pytanie najlepiej odpowie wizyta w willi Opolanka - czyli dawnym domu pisarza, dziennikarza i krytyka sztuki. W zaaranżowanych wnętrzach zebrano mnóstwo rękopisów, zdjęć, artykułów, pamiętników Kornela Makuszyńskiego i wiele innych dokumentów.
Opinie