Kościelec

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Kościelec to wzniesienie skalne w Tatrach Wysokich, w Dolinie Gąsienicowej, a dokładniej w bocznej grani Kościelców, składające się z dwóch szczytów (podobnie jak Świnica). Jego wysokość to 2155 m n.p.m.

Między wierzchołkami jest możliwość przejścia wąskim, przepastnym z dwóch stron, pełnym głazów chodnikiem, opadającym stokami prawie pionowo w dół. Ze szczytów Kościelca podziwiać można Zmarzły Staw, Żółtą Turnię, pasmo Świnicy, Orlą Perć, Kozi Wierch, Giewont, Kasprowy Wierch i Czerwone Wierchy, czy ścieżkę do Murowańca.

Szczyt, zyskał swoją nazwę, ze względu na podobieństwo kształtem do kościelnego dachu (czy dla innych do piramidy o stromych ścianach). Ze szczytu Kościelca podziwiać można niesamowity widok na Dolinę Gąsienicową i wszystkie jej stawy oraz na szczyty na szlaku Orlej Perci. Również tu, podobnie jak na Świnicy, rośnie niezwykle rzadka roślina saussurea wielkogłowa.

Na Kościelec dojść można trudnym i niebezpiecznym w czasie deszczu, czarnym szlakiem z przełęczy Karb. Do Karbu natomiast najlepiej dojść szlakami prowadzącymi z Doliny Gąsienicowej, czyli znad Czarnego Stawu lub od szlaku na Świnicką Przełęcz.

Mini przewodnik

Trudna i wymagająca podwyższonej uwagi góra w Tatrach Wysokich. Kształt szczytu obserwowanego pod odpowiednim kątem wywołuje skojarzenia z kościelnymi wieżami i piramidami. Wierzchołek Kościelca sięga 2155m n.p.m. i rozciągają się stamtąd wprost oszałamiające panoramy na inne tatrzańskie szczyty oraz Doliną Gąsienicową z jej stawami i halą.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja