Dolina Pięciu Stawów

Morskie Oko jest dobrym początkiem wędrówki po Tatrach, jako że prowadzi z niego wiele szlaków turystycznych, m.in. niebieski przez Świstową Czubę (1763) i żółty przez Przełęcz Szpiglasową (2114) do Doliny Pięciu Stawów Polskich (1625 - ok. 1900).

Dolinę, która ma ok. 4 km długości otaczają: Kozi Wierch (2291), Zamarła Turnia (2179), Mały Kozi Wierch (2228), Zawrat (2159), Świnica (2301), Walentkowy Wierch (2156), Liptowskie Mury czyli najniższy odcinek grzbietu głównego Tatr Wysokich, Miedziane (2233) i Opalony Wierch (2115).

Swoją nazwę wzięła ona od liczby największych, występujących w niej stawów: Przedniego, Małego, Wielkiego, Czarnego i Zadniego. Nietrudno dojrzeć w niej kozicę, która ma swoją ostoję na Miedzianym czy niedźwiedzia, który ma w dolinie swoje gawry.

Z tych powodów dolina uważana jest za jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Gdyby ktoś uważał ochronę tatrzańskich krajobrazów i przyrody za kompletnie nieuzasadnione działanie, po ujrzeniu tego zakątka zmieni zdanie. 4-kilometrowa dolina zawdzięcza swoją magię majestatycznym szczytom Tatr Wysokich i pięciu polodowcowym jeziorkom: Czarnemu, Wielkiemu, Małemu, Zadniemu i Przedniemu Stawowi. Żyją tu m.in. kozice górskie i niedźwiedzie.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz