Czarny Staw pod Rysami

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Najdalej wysuniętym na południe w Polsce jeziorem jest Czarny Staw pod Rysami, położony u stóp najwyższego szczytu Polski. Zajmuje on miejsce w kotle polodowcowym, Doliny Rybiego Potoku, na wysokości 1583 m n.p.m.

Ze względu na duże zacienienie jego tafli i występującą w wodzie sinicę, jezioro ma niemal czarną barwę. Wszystko to uniemożliwia zarybienie akwenu. Czarny Staw jest czwartym co do głębokości jeziorem w Polsce.

Zbiornik zamyka próg skalny, będący skutkiem polodowcowym, w postaci tzw. mutonów (barańców),którymi z Czarnego Stawu wody wypływają kaskadami, tworząc wodospad Czarnostawiańskiej Siklawy, której wody wpadają do Morskiego Oka. Jezioro zamarza już w październiku/listopadzie, a odmarza dopiero w maju. Na jego brzegach, nawet w upalne dni panuje chłód.

Przez Czarny Staw pod Rysami prowadzą dwa szlaki:

Mini przewodnik

Najdalej na południe wysunięte jezioro w Polsce. Unikatową, czarniawą barwę zawdzięcza położeniu w cieniu wysokich szczytów Tatr Wysokich - rzecz jasna również Rysów - oraz charakterystyce żyjących w nim sinic. Czarny Staw powstał w polodowcowym kotle, na wysokości 1583m n.p.m. Spod akwenu wypływają Czarnostawiańskie Siklawy wpadające do Morskiego Oka.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja