Willa Tea

  • Adres Bulwary Słowackiego 3
    34-500 Zakopane
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Na końcu Bulwarów Słowackiego, przed wejściem do Doliny Bystrej, skryta za drzewami stoi niepozorna drewniana chałupa. Willa Tea to jeden z najcenniejszych i najstarszych (z 1879 r.) zabytków architektonicznych w całym Zakopanem.

Dom zbudowany przez Jana Gnybusa z Jaworzyny Spiskiej tworzą świerkowe i modrzewiowe bele ułożone w zręby. Szczeliny wypełniają mech i plecionka z drewnianych wiórów. Stromy dach pokrywa gont – drewniane deski z wyciosanymi ręcznie klinami. Wnętrze nieco odbiega od tradycyjnego – ściany między izbą białą i czarną zlikwidowano dla lepszego wyeksponowania zgromadzonych przedmiotów. Zebrano tutaj góralskie ozdoby, meble i sprzęty codziennego użytku z przełomu XIX i XX stulecia. Niegdyś kolekcja była większa, jednak większość ekspozycji przeniesiono do filii Muzeum Tatrzańskiego.

Chata nazwę zawdzięcza swojemu drugiemu właścicielowi, doktorowi Stefanowi Szymańskiemu – uznanemu lekarzowi i pasjonatowi góralskiej kultury, który chciał uhonorować swoją matkę: Teodozję Annę.

Wnętrze można zwiedzić za niewielką opłatą lub... pomoc wyświadczoną gospodarzom, którzy przy oprowadzaniu raczą turystów opowieściami i gawędami. Nadzór nad chatą pełni Muzeum Tatrzańskie.

Mini przewodnik

Architektoniczna perła, jeden z najstarszych zabytków w stolicy polskich Tatr. Dom o konstrukcji zrębowej, zbudowany z drewna świerkowego, modrzewiowego oraz mchu postawiono w 1879 roku. W środku - po uiszczeniu symbolicznej opłaty lub pomocy udzielonej gospodarzom w codziennej pracy - można obejrzeć przedmioty z przełomu XIX/XXw. i posłuchać góralskich gawęd.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja