Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

W 1951 roku, zbudowano w Zakopanym kaplicę, poświęconą przez arcybiskupa Baziaka 11 października 1959 r. Odprawiano tu msze święte na cześć Matki Bożej z Fatimy, poświęcano jej także głoszone kazania.

Dopiero w 1961 roku, w kaplicy umieszczono figurę Matki Bożej Fatimskiej, która następnie pielgrzymkowała po całej Polsce. Ważnym wydarzeniem była koronacja zakopiańskiej figury Matki Bożej Fatimskiej, przez papieża Jana Pawła II, która miała miejsce 21 października 1987 roku, w Rzymie. Po tym wydarzeniu, figura już na stałe powróciła do Zakopanego.

W roku 1987, tuż obok kaplicy wszczęto budowę wielkiego gmachu kościoła. Piękna świątynia to dowód wdzięczności za ocalenie Jana Pawła II z zamachu na życie Jego Świątobliwości, przeprowadzonego 13 V 1981 r. na Placu Świętego Piotra. Budowę ukończono w roku 1992, a uroczyste poświęcenie kościoła miało miejsce 13 maja - w rocznicę pamiętnego wydarzenia.

Zakopiańskie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej jest od 1990 roku również siedzibą corocznych kongresów fatimskich. To także popularny cel pielgrzymkowy, do którego dociera rokrocznie ponad 300 tysięcy polskich i zagranicznych pielgrzymów.

Mini przewodnik

Polskie centrum fatimskiego nurtu kultu maryjnego. W 1951 roku powstała niewielka kaplica, dekadę później świątynia wzbogaciła się o posążek łaskawej patronki. W 1987r. kościółek odwiedził Jan Paweł II i dokonał uroczystego aktu koronacji figurki. Wtedy też rozpoczęła się budowa większego sanktuarium, będącego podziękowaniem za ocalenie papieża z zamachu.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja