Rusinowa Polana
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Rozległa – około 100 ha powierzchni – łatwo dostępna, z niezwykłą panoramą na górskie szczyty. Idealne miejsce na zasłużony odpoczynek po tatrzańskich wędrówkach.
Na Rusinowej Polanie na znużonych turystów czekają długie drewniane ławy i kilka szałasów pasterskich, przypominających o przeszłości regionu. W trakcie sezonu bywa tu dość tłoczno, więc może nie pozostawać nic innego jak położyć się na zielonej trawce.
Jak każda polska tatrzańska polana, tak i Rusinowa służyła do wypasu niezliczonych krów i owiec. Jej nazwa pochodzi od nazwiska rodziny, której w 1628 roku Zygmunt III Waza powierzył administrowanie miejscową ziemią. Aktualnie, ze względu na ochronę roślinności Tatrzańskiego Parku Narodowego (np. rzadkiej złoci małej),prowadzi się wyłącznie wypas kulturowy – ograniczony czasowo i do liczby ok. 200 sztuk owiec. W pasterskim szałasie, turyści nie tylko zobaczą pracę baców z bliska, kupią również wyprodukowane przez nich wyroby spożywcze.
Z Rusinowej Polany rozciągają się niezapomniane widoki na Dolinę Białej Wody oraz grzbiety Tatr Wysokich, m.in. Rysy, Gerlach, Mięguszowieckie Szczyty, Hawrań, Lodowy Szczyt czy Ganek. Krzyżują się tutaj 2 ważne tatrzańskie szlaki: niebieski z Palenicy Białczańskiej do Małego Cichego z zielonym, biegnącym od parkingu pod Wierchem Poroniec do schroniska „Murowaniec”. Niedaleko znajduje się inny punkt widokowy (na Gęsiej Szyi) oraz Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach.
Cudna łączka pod Wiktorówkami, położona na tuż przy krzyżówce niebieskiego i zielonego szlaku. Rusinowa Polana zajmuje ok. 100ha tatrzańskiej ziemi. Z uwagi na ochronę przyrody, większość szałasów służy teraz jako turystyczne wiaty. Wypas owiec został drastycznie okrojony czasowo i do ok. 200 sztuk. Pracujący tu bacowie i juhasi chętnie sprzedają swoje wyroby.
Opinie