Kozi Wierch

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Kozi Wierch to kolejny z tatrzańskich szczytów, należący do wschodniej grani Świnicy, osiągający wysokość 2291 m n.p.m. i tym samym będący najwyższą górą leżącą całkowicie w granicach Polski. Zlokalizowany jest dokładnie pomiędzy Doliną Gąsienicową a Doliną Pięciu Stawów Polskich, między Dolinką Kozią i Dolinką Pustą.

Patrząc wzdłuż grani, Kozi Wierch znajduje się pomiędzy Zamarłą Turnią (2179 m) i Czarnymi Ścianami (2242 m). Północno-wschodnia grań Koziego Wierchu nazywana jest Kozim Murem.

Aby dostać się na Kozi Wierch, przejść należy czerwonym szlakiem, noszącym nazwę Orla Perć, z Przełęczy Zawrat na Krzyżne (przejście tylko w jedną stronę),lub czarnym szlakiem z Wielkiego Stawu wzdłuż Szerokiego Żlebu. Istnieje również opcja przejścia z Doliny Gąsienicowej (Koziej Dolinki) przez Kozią Przełęcz lub Żlebem Kulczyńskiego.

Szczyt nazwano od często spotykanych na tych zboczach (zwłaszcza południowych) kozic górskich.

Mini przewodnik

Wspaniała góra współtworząca grań Świnicy wznosząca się na wysokość 2291m n.p.m. Znajduje się na trasie zdecydowanie najtrudniejszego szlaku w polskich Tatrach - Orlej Perci. Stanowi punkt graniczny pomiędzy Doliną Pięciu Stawów a Doliną Gąsienicową. I jak należy się spodziewać po nazwie - najlepiej być kozicą górską, by sobie poradzić na miejscowych skałach.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja