Kościół Św. Jana Apostoła i Ewangelisty

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Drewniany Kościół pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty wybudowano w XVIII wieku (1710-20) w Zakrzowie, nieopodal Kalwarii Zebrzydowskiej. W 1922 roku wybudowano tam jednak nową, bardziej okazałą świątynię, nie korzystając już ze starej budowli kościoła, którą w końcu przeniesiono, w 1947 roku do Zakopanego. Przysłużyli się temu malarz Władysław Jarocki i ksiądz prałat Jan Hyca-Myrmuła z Harendy.

Przeniesiona świątynia doznała generalnego remontu. Stanęła obok niej wieża z 1840 roku, jej wnętrze zaś ozdobiły trzy barokowe ołtarze, z XVIII wieku, sprowadzone z Książa Wielkiego. obraz na desce Chrystusa Króla (nieznanego autorstwa),drewniane rzeźby Apostołów, dwie ludowe kapliczki z drewna, chrzcielnica pochodząca pierwotnie ze Starego Kościoła w Zakopanem, liczne XVIII-wieczne polichromie na ścianach (które odnowił Władysław Jarocki) oraz model fregaty Kolumba "Santa Maria".

Również w dzielnicy Zakopanego - Harenda, tuż obok kościoła mieszczą się mauzoleum i muzeum biograficzne Kasprowicza.

Mini przewodnik

Drewniany zabytek, wzniesiony na początku XVIII wieku w Zakrzowie (koło Kalwarii Zebrzydowskiej),przeniesiony do Zakopanego niemal deska w deskę pod koniec lat ‘40 XX stulecia. Barokowa świątynia wymagała generalnego remontu, jednak dzięki staraniom Władysława Jarockiego odzyskała pierwotny blask. Widać to po przepięknych polichromiach i innych dziełach sztuki.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja