Kolejka na Gubałówkę

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Pierwsza w Polsce była wprawdzie kolejka na Górę Parkową w Krynicy, jednak to wagoniki wwożące na Gubałówkę (i zwożące ze szczytu) zyskały największą sławę w skali kraju. Przestronne, wygodne maszyny zapewniają komfortowe warunki przyjemnej podróży w górę lub w dół.

Trasa prowadzi jednym torem przez niespełna 1300 metrów, górna stacja leży ok. 300 metrów wyżej od dolnej. Dwa pojazdy podążające w różnych kierunkach wymijają się w połowie drogi. Każdy wagonik mieści maksymalnie 120 osób, podróż trwa zazwyczaj około 3,5 minuty, deklarowana przepustowość kolejki to 2000 os./h.

Kolej linowo-terenowa na Gubałówce powstała w 1938 r. Budowa trwała tylko 168 dni. W 2001 obiekt gruntownie zmodernizowano, a stare wagony posłużyły do wyposażenia podobnej kolejki na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, na oddalonym o ok. 75 km dawnym wyciągu szybowcowym.

Kolejka na jest w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodziców z małymi dziećmi (za wózki nie wnosi się żadnej opłaty). Istnieje możliwość kupna biletu łączonego: wjazd na Gubałówkę, a zjazd nieodległą kolejką krzesełkową na Butorowym Wierchu. Natomiast pieski mogą wejść do wagoników wyłącznie w kagańcu i po kupieniu im biletu ulgowego.

Na szczycie w pobliżu górnej stacji znajduje się m.in. lodowisko, kilka restauracji i parków rozrywki, punkt widokowy oraz tzw. zjeżdżalnia grawitacyjna – czyli po prostu letni tor saneczkowy. W dół prowadzi 9 ciasnych nawrotów, należy stale kontrolować prędkość wózka hamulcem. Dzieci do lat 8 mogą bawić się tutaj tylko razem z dorosłym opiekunem. Do punktu startu powraca się specjalnym wyciągiem. Jazdy po torze są osobno płatne.

Mini przewodnik

Jeden z najpoważniejszych turystycznych magnesów Zakopanego. Podróż charakterystycznymi wagonikami stała się już obowiązkowym punktem wycieczki. Tory mają ok. 1300m i pozwalają pokonać 300m różnicy poziomów. Kolejkę wybudowano w rekordowe 168 dni w 1938r., w 2001r. przeszła gruntowną modernizację. Na szczycie Gubałówki można udać się na letni tor saneczkowy.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (2)
Mariusz Lata
2.03.2018 11:36

Krynica zdrój i Zakopane to moje ulubione kierunki :D nie tylko w zimie ale również latem. W krynicy pierwszy raz maiłem narty na nogach :) W przyszły weekend ponownie odwiedzę Gubałówkę. Ktoś może polecić ciekawy nocleg w okolicy górnej stacji?

Mariusz Lata
2.03.2018 11:37

Krynica zdrój i Zakopane to moje ulubione kierunki :D nie tylko w zimie ale również latem. W krynicy pierwszy raz maiłem narty na nogach :) W przyszły weekend ponownie odwiedzę Gubałówkę. Ktoś może polecić ciekawy nocleg w okolicy górnej stacji? Szukam i zdecydować się nie mogę :P

Dodaj komentarz
Lokalizacja