Kaplica Miłosierdzia Bożego

Zaadaptowany na potrzeby wiernych niedokończony dom mieszkalny wraz z pomieszczeniami gospodarczymi. Wykupiony przez parafię w Poroninie w latach '80, stał się piękną, bogato zdobioną kaplicą. Nietypowy, ewidentnie niesakralny kształt budynku sprawia, że niecodzienny jest również plan tego niewielkiego kościółka.

Z zewnątrz jedynie wieżyczka z blaszanym krzyżem świadczy, że jest to obiekt poświęcony Bogu. We wnętrzu dominuje gustowne drewno, zdobiące sufit i ściany. Z tego samego materiału wykonano większość przedmiotów w kaplicy – świeczniki, ambonę, ołtarz, ławki... W wielu miejscach wyryto motywy góralskie oraz tatrzańskie. Ściany zdobią również kunsztowne malowidła, freski oraz obrazy na szkle przedstawiające Matkę Boską oraz świętych. Wszystkie dzieła są autorstwa lokalnych artystów i twórców.

Kaplica Miłosierdzia Bożego w Białym Dunajcu stanowi interesujący przykład nietypowej architektury sakralnej.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Ciekawy przykład nietypowego budownictwa sakralnego - kaplica Miłosierdzia Bożego powstała w 1989 roku w niedokończonym domu mieszkalnym. Z zewnątrz bodaj jedynym wyróżnikiem jest wieżyczka z krzyżem. W środku, po niezbędnych przeróbkach, urządzono tradycyjny góralski kościółek. W pięknym wyposażeniu i dekoracjach królują drewno i kunsztowne malowidła.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz